Na podlagi aktov EU pravo varstva potrošnikov pridobiva vse večji pomen, zaradi česar je potrebno poznati široko polje potrošniških pravic in načinov njihove uveljavitve.
Z razmahom varstva potrošnikov v pravu Evropske unije so bile tudi v slovenskem pravnem redu uveljavljene uredbe ter implementirane direktive, ki nudijo močnejše varstvo potrošniku v razmerju do prodajalcev in ponudnikov storitev, kot ga nudi siceršnje obligacijsko pravo. Potrošniku je posledično omogočeno lažje in učinkovitejše uveljavljanje pravic, odvetniške storitve pa so v tem primeru namenjene svetovanju, na kakšen način, kako in v kakšni višini je zahtevek potrošnika upravičen, kot tudi zastopanju pred sodišči. Postopek se utegne zaključiti celo pred Sodiščem Evropske unije v Luxemburgu oziroma se pred tem sodiščem obravnava t.im.predhodno vprašanje.
Primer: Letalo zamuja več kot pet ur, potnik je na letališču in je iz Ljubljane namenjen v New York. Zaradi zamude mu sicer ne nastane nikakršna premoženjska škoda, vendar pa mu je zaradi čakanja nelagodno, saj odhaja na dopust. Letalska družba mu dolguje 600 EUR odškodnine, ki pa je noče izplačati, zato potnik izplačilo odškodnine in vseh stroškov, ki so potniku nastali zaradi uveljavljanja zahtevka, doseže po sodni poti.