Delavcem in javnim uslužbencem odvetniške storitve pomagajo doseči uresničitev pravic iz delovnega razmerja, ki jim jih priznava Zakon o delovnih razmerjih, Zakon o javnih uslužbencih, podzakonski akti, kolektivne pogodbe ali pogodba o zaposlitvi. Za tovrstni cilj je namreč potrebno dobro poznati ne samo vsebino pravic, temveč tudi postopek, ki je marsikdaj zapleten in terja visoko strokovno usposobljenost, saj utegne ravnanje mimo postopkovnih pravil delavcu onemogočiti uresničitev pravice. Zlasti je pomembno strokovno svetovanje in odvetniško zastopanje v sporu zaradi odpovedi pogodbe o zaposlitvi, če je le ta nezakonita iz vsebinskih ali iz postopkovnih razlogov.
Primer: Javni uslužbenec je na podlagi kolektivne pogodbe upravičen do dodatnih dni letnega dopusta zaradi dela v območju ionizirajočega sevanja. Ne da bi pred tem zahteval notranje varstvo pri delodajalcu, vloži tožbo pred delovnim sodiščem. Sodišče tožbo zavrže z obrazložitvijo, da delavec ni izkoristil varstva pri delodajalcu, zato mu ne gre vsebinska obravnava pred sodiščem.
Primer: Delavec je žrtev šikaniranja na delovnem mestu. Zaradi mobbinga je nesposoben za delo in v takem delovnem razmerju ne želi več vztrajati. Zato se odloči za postopek izredne odpovedi pogodbe o zaposlitvi, posledično mu delovno razmerje pri delodajalcu preneha in ima možnost uveljavljati pravico do denarnega nadomestila pri Zavodu za zaposlovanje, delodajalec pa mu je dolžan poleg zapadlih plač izplačati tudi odškodnino zaradi neizkoriščenega letnega dopusta in odpravnino. Prav tako odvetnik delavcu svetuje in ga zastopa v postopku uveljavljanja odškodnine zaradi šikaniranja.